۰۲۱-۴۴۰۳۰۳۰۸

آدرس: تهران، بلوار فردوس شرق، روبروی آیریک سنتر جنوبی، بالای بانک شهر

جشنواره عیدانه سیسمونی مریم تا عید غدیر
۱۰ درصد تخفیف + ارسال رایگان
فهرست عناوین مطلب
خانه / مجله سیسمونی مریم / راهنمای خرید / تخت کنار مادر بهتر است یا گهواره؟ انتخاب با شماست؟

تخت کنار مادر بهتر است یا گهواره؟ انتخاب با شماست؟

تخت کنار مادر بهتر است یا گهواره

احتمالاً شما هم به عنوان یک مادر، از زمان تولد نوزادتان تا به امروز، خواب کامل و باکیفیتی را نداشته‌اید. استفاده از تخت کنار مادر، به شما کمک می‌کند کودکتان را کنار خود قرار داده و با خیال راحت بخوابید. تخت کنار مادر، نوعی تخت نوزاد است که به تخت مادر وصل می‌شود. طراحی این تخت، به‌گونه‌ای است که یک طرف آن باز است تا مادر به راحتی به فرزند خود دسترسی داشته باشد. این تخت، انجام کارهای مراقبتی نوزاد، مانند شیردادن و تعویض پوشک او در طول شبانه‌روز را آسان‌تر کرده و سختی کار مادر را کمتر می‌کند. بسیاری از والدین در استفاده از گهواره یا تخت کنار مادر برای فرزند خود شک دارند و نمی‌دانند که از کدام‌یک باید استفاده کنند. با سیسمونی مریم همراه بمانید. در ادامه، به بررسی موضوع تخت کنار مادر بهتر است یا گهواره می‌پردازیم.

مزایای تخت کنار مادر

برای دانستن این موضوع که تخت کنار مادر بهتر است یا گهواره، لازم است ابتدا با مزایای تخت کنار مادر آشنا شویم. تخت‌های کنار مادر، دارای مزایای متعددی برای مادر و نوزاد هستند. این تخت‌ها به شما کمک می‌کنند به‌طور موثرتر و بهتر از نوزاد خود مراقبت کنید، خواب راحت‌تری داشته باشید و رابطه عاطفی قوی‌تری با نوزاد خود برقرار کنید. دیگر مزیت‌های این تخت را در ادامه بررسی می‌کنیم.

 • دسترسی آسان به نوزاد: با قراردادن تخت نوزاد کنار تخت خود، به راحتی می‌توانید به کودکتان دسترسی داشته باشید و بدون نیاز به بلندشدن از تخت‌خواب، از او مراقبت کنید.
 • کیفیت خواب بهتر: نزدیک‌بودن به نوزاد، به آرامش بیشتر شما کمک کرده و باعث می‌شود خواب راحت‌تر و باکیفیت‌تری داشته باشید.
 • کاهش اضطراب و استرس: با دانستن این موضوع که کودک شما در کنارتان قرار دارد و می‌توانید به راحتی از او مراقبت کنید، استرس و اضطراب شما به‌خصوص در ماه‌های اول پس از زایمان کاهش پیدا می‌کند.
 • آسان‌ترشدن فرآیند شیردهی: دسترسی آسان به نوزاد، به شما کمک می‌کند تا هر زمان که کودکتان نیاز دارد، به او شیر دهید و تعداد دفعات شیردادن او افزایش پیدا می‌کند.
با قراردادن تخت نوزاد کنار تخت خود، به راحتی می‌توانید به کودکتان دسترسی داشته باشید.
با قراردادن تخت نوزاد کنار تخت خود، به راحتی می‌توانید به کودکتان دسترسی داشته باشید.
 • احساس امنیت و آرامش نوزاد: نزدیک‌بودن به مادر، حس‌کردن بوی او و تماس لمسی و شنیدن صدای او به نوزاد، احساس امنیت و آرامش می‌دهد و به خواب بهتر او کمک می‌کند.
 • کاهش گریه نوزاد: با توجه به دسترسی آسان مادر به نوزاد، نیازهای او سریع‌تر برطرف شده و در نتیجه، نوزاد کمتر گریه خواهد کرد.
 • رشد و تکامل عاطفی: نزدیک‌بودن به مادر، به رشد و تکامل عاطفی نوزاد کمک می‌کند و رابطه عاطفی قوی‌تری را بین مادر و فرزند ایجاد می‌کند.
 • جلوگیری از وابستگی به آغوش مادر: حال که تا حدی دانستید تخت کنار مادر بهتر است یا گهواره، بهتر است بدانید با استفاده از تخت کنار مادر، نوزاد کم‌کم به خوابیدن در تخت‌خواب‌ خود عادت می‌کند و وابستگی او به آغوش مادر کمتر می‌شود.
 • ایجاد فضای امن برای نوزاد: تخت‌های کنار مادر، با داشتن حفاظ‌های جانبی، محیطی امن و راحت را برای خواب نوزاد فراهم می‌کنند.

گهواره کودک چیست؟

در ادامه بررسی این موضوع که تخت کنار مادر بهتر است یا گهواره، باید بدانیم به‌طور کلی گهواره کودک چیست. گهواره یک تخت کوچک است که برای خواباندن نوزاد از آن استفاده می‌کنند. گهواره‌ها، معمولاً از چوب یا فلز ساخته می‌شوند و دارای پایه‌های منحنی هستند تا بتواند به جلو و عقب تاب بخورند. گهواره‌ها دارای تشک و ملحفه هستند و برخی از مدل‌های آن‌، ممکن است دارای ویژگی‌های اضافه‌ای مانند سایبان یا موتور لرزان باشند.

گهواره‌ها یک مکان امن و راحت برای خوابیدن و استراحت نوزاد محسوب می‌شوند. حرکت تاب‌خوردن به آرام‌شدن نوزاد و در نهایت خوابیدن آن کمک می‌کند. گهواره‌های کوچک در نوزاد احساس امنیت و صمیمیت را ایجاد می‌کنند. انواع مختلفی از گهواره‌ها وجود داشته و در بازار موجود هستند. بنابراین مهم است که هنگام انتخاب گهواره برای کودک خود، گهواره متناسب با نیازهای خود و کودکتان را خریداری کنید.

حرکت تاب‌خوردن به آرام‌شدن نوزاد و در نهایت خوابیدن آن کمک می‌کند.
حرکت تاب‌خوردن به آرام‌شدن نوزاد و در نهایت خوابیدن آن کمک می‌کند.

مزایا و معایب گهواره

گهواره‌ها یکی از مهم‌ترین وسایل در لیست سیسمونی نوزاد محسوب می‌شوند؛ زیرا یک مکان دنج و امن را برای خواب و استراحت کودک فراهم کرده و عادات خواب مناسبی را در او ایجاد می‌کنند. گهواره‌ها دارای فواید متعددی برای نوزادان و والدین آن‌ها هستند. علاوه‌بر مزایا، گهواره‌ها معایبی هم دارند. برای پیدا‌کردن جواب این سوال که تخت کنار مادر بهتر است یا گهواره، باید از مزایا و معایب گهواره کودک آگاهی پیدا کنید. در این بخش، به توضیح این موارد می‌پردازیم.

مزایای استفاده از گهواره کودک

 • محیط امن برای خواب کودک: یکی از مزیت‌های اصلی داشتن گهواره برای نوزادان، ایجاد یک محیط امن برای خوابیدن آن‌ها است. گهواره‌ها با نرده‌های بلندی احاطه شده‌اند که از نوزاد در برابر افتادن محافظت می‌کنند. بنابراین خطر گیر‌افتادن ناخواسته، خفگی یا افتادن کودک، با داشتن عناصر ایمنی‌ که در گهواره وجود دارد، کاهش می‌یابند.
 • الگوهای خواب مناسب را در کودک ایجاد می‌کنند: رشد و تکامل کودک، به وجود الگوهای خواب مناسب او بستگی دارد. گهواره یک محل خواب مطمئن و راحت برای نوزاد فراهم می‌کند. محیط راحت و مشخص خواب، به نوزاد هشدار می‌دهد زمان خواب است و به شکل‌گیری سیگنال‌ها و عادات خواب سالم در او کمک می‌کند. نوزادانی که محل خواب اختصاصی دارند، کمتر تحت‌‌تأثیر تاثیرات بیرونی قرار می‌گیرند و در نتیجه، خواب طولانی‌تر و بدون وقفه‌ای را تجربه می‌کنند.
گهواره‌ها با حرکت ملایمی که دارند، می‌توانند به آرامش و خوابیدن نوزاد کمک کنند.
گهواره‌ها با حرکت ملایمی که دارند، می‌توانند به آرامش و خوابیدن نوزاد کمک کنند.
 • فراهمکردن خواب راحت برای نوزادان: گهواره‌ها با حرکت ملایمی که دارند، می‌توانند به آرامش و خوابیدن نوزاد کمک کنند.
 • قابلحملبودن: بسیاری از گهواره‌ها قابل حمل هستند و می‌توان آن‌ها را به راحتی در مکان‌های مختلف جابه‌جا و استفاده کرد.
 • تنوع در طرح و رنگ: حال که اطلاعات مفیدی درباره اینکه تخت کنار مادر بهتر است یا گهواره به‌دست آوردید، باید بدانید گهواره‌ها در طرح‌ها و رنگ‌های گوناگونی موجود هستند که می‌توانید متناسب با سلیقه و دکوراسیون اتاق کودک خود، مدل خاص آن را انتخاب کنید.

معایب استفاده از گهواره کودک

 • قیمت نسبتاً بالا: گهواره‌ها، به‌خصوص برخی از مدل‌های خاص مانند انواع تاب و گهواره‌ برقی، می‌توانند گران باشند‌.
 • مقدار فضای اشغالشده: گهواره‌ها به ویژه در اتاق‌هایی که کوچک هستند، فضای زیادی را اشغال می‌کنند.
 • داشتن محدودیت سنی: نوزادان فقط تا زمان مشخصی از رشد خود، می‌توانند از گهواره‌ها استفاده کنند و این موضوع، شاید برای برخی از والدین، به‌دلیل پرداخت هزینه‌ای که باید برای خرید گهواره برقی بپردازند، یک عیب محسوب شود.

تفاوت گهواره با تخت کنار مادر گهواره‌شو

برخی از تخت‌های کنار مادر، دارای قابلیت تبدیل به گهواره هستند. در پی دانستن این نکته که تخت کنار مادر بهتر است یا گهواره، باید از تفاوت‌های گهواره با تخت کنار مادر گهواره‌شو آگاه شوید که در ادامه توضیح می‌دهیم.

 • فضای خواب: گهواره‌ها یک فضای خواب جداگانه و مستقل را برای نوزاد شما فراهم می‌کنند. در حالی که تخت کنار مادر، در کنار تخت‌ والدین قرار می‌گیرد و امکان دسترسی آسان به نوزاد در هر زمان از شبانه‌روز را فراهم می‌کند.
 • حملونقل: گهواره‌ها معمولاً سبک‌تر بوده و حمل‌و‌نقل آسان‌تری نسبت به تخت‌های کنار مادر گهواره‌شو دارند.
 • تنوع طرح و مدل: گهواره‌ها در طیف گسترده‌ای از طرح‌ها و مدل‌ها به بازار عرضه می‌شوند؛ در حالی که این تنوع در تخت‌های کنار مادر گهواره‌شو کمتر است.
 • احساس آرامش و امنیت: تکان‌های آرام گهواره، به آرامش بیشتر و خواب راحت‌تر نوزاد کمک کرده، در حالی که نوزاد در تخت‌های کنار مادر، با قرار گرفتن در کنار مادر، احساس امنیت بیشتری خواهد داشت.
گهواره‌ها معمولاً سبک‌تر بوده و حمل‌و‌نقل آسان‌تری نسبت به تخت‌های کنار مادر گهواره‌شو دارند.
گهواره‌ها معمولاً سبک‌تر بوده و حمل‌و‌نقل آسان‌تری نسبت به تخت‌های کنار مادر گهواره‌شو دارند.
 • محدودیت سنی: گهواره‌ها برای نوزادان از بدو تولد تا حدود ۶ ماهگی مناسب هستند؛ اما از تخت‌های کنار مادر، می‌توان برای نوزادان در سنین مختلف استفاده کرد.
 • نزدیکی به مادر: تخت کنار مادر، به شما این امکان را می‌دهد که به راحتی به نوزاد خود دسترسی داشته باشید. نوزاد در این تخت‌ها، نسبت به گهواره‌ها به مادر خود نزدیک‌تر است.
 • شیردهی نوزاد: شیردهی نوزاد در تخت‌ کنار مادر گهواره‌شو، نسبت به گهواره آسان‌تر است.
 • قابلیت تنظیم ارتفاع: ارتفاع تخت کنار مادر گهواره‌شو را می‌توان متناسب با ارتفاع تخت مادر تنظیم کرد؛ درحالی که این امکان در گهواره‌ها وجود ندارد.

به‌طور کلی، انتخاب بین اینکه تخت کنار مادر بهتر است یا گهواره به نیازها و ترجیحات شما بستگی دارد. اگر به‌دنبال یک فضای خواب جداگانه برای نوزاد خود هستید و می‌خواهید که به راحتی آن را جابه‌جا کنید، گهواره گزینه مناسب‌تری برای شما است؛ اما اگر می‌خواهید کودکتان در طول شب به شما نزدیک باشد و شیردهی برایتان آسان شود، بهتر است تخت کنار مادر گهواره‌شو را انتخاب کنید. برای مشاهده تنوع مدل‌های تخت کنار مادر، کافی است روی اینجا کلیک کنید.

بیشتر بخوانید: بهترین مدل تخت کنار مادر چه ویژگی‌هایی دارد؟

نکاتی که پیش از خرید گهواره یا تخت کنار مادر باید به آن توجه کنیم

پیش از خرید گهواره یا تخت کنار مادر، لازم است چند نکته مهم را درنظر داشته باشید تا دچار اشتباه در انتخاب نشوید. به چند مورد از این نکات اشاره می‌کنیم.

ایمنی تخت کنار مادر بهتر است یا گهواره؟

 • استانداردبودن: گهواره یا تخت کنار مادر، باید کاملاً استاندارد باشند.
 • ثباتداشتن: گهواره یا تخت کنار مادر، باید کاملاً ثابت باشند و تکان نخورند.
 • نرده‌ها: نرده‌های تخت کنار مادر، باید به اندازه کافی بلند و محکم باشند تا از افتادن نوزاد جلوگیری کنند.
نرده‌های تخت کنار مادر، باید به اندازه کافی بلند و محکم باشند تا از افتادن نوزاد جلوگیری کنند.
نرده‌های تخت کنار مادر، باید به اندازه کافی بلند و محکم باشند تا از افتادن نوزاد جلوگیری کنند.

راحتی تخت کنار مادر بهتر است یا گهواره؟

 • اندازه: تخت کنار مادر و گهواره، باید به اندازه کافی بزرگ باشند تا نوزاد در آن‌ها احساس راحتی داشته باشد.
 • قابلیت تنظیم ارتفاع: ارتفاع تخت کنار مادر باید قابل تنظیم باشد تا بتوانید ارتفاع آن را با تخت خود یکسان کنید.
 • قابلیت جابهجایی: تخت کنار مادر و گهواره را باید بتوانید در هرجایی از اتاق قرار دهید.

کاربرد تخت کنار مادر بهتر است یا گهواره؟

 • سن نوزاد: پیش از خرید، به سن نوزاد خود دقت کنید.
 • تعداد نوزادان: اگر دو قلو یا چند قلو دارید، باید به‌دنبال تخت‌ها و گهواره‌های مخصوص چندقلو باشید.
 • فضای اتاق: قبل از خرید، به فضای اتاق خود توجه داشته باشید و مطمئن شوید گهواره یا تخت کنار مادر در آن جا می‌شود.

قیمت تخت کنار مادر بهتر است یا گهواره؟

قیمت گهواره‌ها و تخت‌های کنار مادر، می‌تواند بسیار متفاوت باشد. قبل از خرید تخت کنار مادر، بودجه خود را مشخص کنید و به‌دنبال محصولی باشید که با بودجه شما متناسب باشد. گهواره و تخت کنار مادر را از فروشگاه‌های معتبر و شناخته‌شده خریداری کنید تا محصول با کیفیتی را به شما ارائه دهند. سیسمونی مریم، با ارائه بهترین محصولات به شما کمک می‌کند تا از کیفیت محصول اطمینان داشته باشید.

در این مقاله، بررسی کردیم که تخت کنار مادر بهتر است یا گهواره. تخت کنار مادر و گهواره، دو نوع از تخت‌های مخصوص نوزادان هستند که هر کدام، مزایا و معایب خاص خود را دارند. انتخاب بین این دو محصول، به نیازها و ترجیحات شما و نوزادتان بستگی دارد. هنگام استفاده از تخت کنار مادر و گهواره، از استاندارد‌بودن آن‌ها اطمینان حاصل کرده، آن‌ها را در مکانی امن و دور از خطر قرار داده و هرگز نوزاد خود را به تنهایی در تخت یا گهواره رها نکنید. اگر هنوز هم در خرید سیسمونی و اینکه تخت کنار مادر بهتر است یا گهواره شک دارید، می‌توانید از کارشناسان سیسمونی مریم کمک بگیرید.

منبع ++

چه تفاوتی بین تخت کنار مادر و گهواره وجود دارد؟

تخت کنار مادر، به تخت والدین متصل می‌شود و به شما این امکان را می‌دهد که به راحتی به نوزاد خود دسترسی داشته باشید؛ اما گهواره نوعی تخت مخصوص نوزاد است که به‌صورت جداگانه قرار می‌گیرد و قابل حمل است.

کدام یک از گهواره یا تخت کنار مادر، برای فرزند من مناسب‌تر است؟

انتخاب بین تخت کنار مادر و گهواره به نیازها و ترجیحات شما بستگی دارد. به‌طور کلی، اگر به‌دنبال راحتی و دسترسی آسان به نوزاد خود هستید، بهتر است که تخت کنار مادر را انتخاب کنید؛ اما اگر فضای کافی ندارید و به‌دنبال یک تخت ارزان هستید، گهواره گزینه مناسب‌تری برای شما است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.
فروشگاه
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من