۰۲۱-۴۴۰۳۰۳۰۸

آدرس: تهران، بلوار فردوس شرق، روبروی آیریک سنتر جنوبی، بالای بانک شهر

جشنواره عیدانه سیسمونی مریم تا عید غدیر
۱۰ درصد تخفیف + ارسال رایگان
فهرست عناوین مطلب
خانه / مجله سیسمونی مریم / راهنمای خرید / سن استفاده از انواع صندلی ماشین کودک: صندلی ماشین تا چه سنی قابل استفاده است؟

سن استفاده از انواع صندلی ماشین کودک: صندلی ماشین تا چه سنی قابل استفاده است؟

سن استفاده از انواع صندلی ماشین کودک

بعد از زایمان و هنگام بازگشت به خانه، اولین سوالی که ذهن والدین را مشغول می‌کند این است که چطور به امن‌ترین حالت ممکن، نوزاد را به خانه ببریم؟ استفاده از صندلی ماشین کودک، جواب این سوال است. اما سوالاتی دیگر هم پیرامون این مسأله وجود دارد و آن اینکه، صندلی ماشین از چند ماهگی استفاده می‌شود؟ مراحل گذاشتن نوزاد در صندلی ماشین باید چطور باشد؟ یا… . در پاسخ به این سوالات باید گفت، دستورالعمل‌های هر صندلی ماشین، مراحل استفاده از آن را به‌خوبی نشان می‌دهد؛ اما اگر سوالی دارید، می‌توانید با کارشناسان سیسمونی مریم مشورت کنید. خبر خوب این است که اگر در انتظار دوقلو هستید، صندلی ماشین کودک برای دوقلوها هم وجود دارد و می‌توانید محصولات مناسبی پیدا کنید. در ادامه مقاله را دنبال کنید تا سن استفاده از انواع صندلی ماشین کودک را به‌دقت یاد بگیرید و بتوانید انتخاب مناسبی برای فرزندتان داشته باشید.

انواع صندلی ماشین کودک 

صندلی ماشین رو به عقب

صندلی ماشین نوزاد برای در آغوش گرفتن و محافظت از کوچک‌ترین کودکان ساخته شده‌اند. آن‌ها اغلب با پایه‌ای طراحی می‌شوند که در خودرو باقی می‌ماند، در حالی که امکان جدا شدن صندلی وجود دارد و می‌توان از آن به‌عنوان کریر نوزاد نیز استفاده نمود. بسیاری از والدین از راحتی صندلی‌های کودک لذت می‌برند، زیرا کودک می‌تواند روی صندلی و کنار والدین بماند، چه در داخل و چه در خارج از ماشین.

صندلی ماشین‌های رو به عقب را اغلب می‌توان به عنوان کریر نوزاد نیز استفاده نمود.
صندلی ماشین‌های رو به عقب را اغلب می‌توان به عنوان کریر نوزاد نیز استفاده نمود.

این صندلی ماشین باید همیشه رو به عقب خودرو باشد. سر کودک شما باید زیر لبه بالایی صندلی قرار گیرد و حداقل سه سانتی‌متر فاصله باقی بماند. یکی از مواردی که باید در نظر گرفت، دستگیره صندلی ماشین است. دستورالعمل‌های سازنده را بخوانید تا متوجه شوید سن استفاده از انواع صندلی ماشین کودک رو به عقب تا چند سال است و دسته صندلی باید در چه موقعیتی داخل ماشین قرار بگیرد. وقتی کودک به حداکثر وزن یا قد صندلی خود رسید، زمان آن فرا رسیده که از صندلی قابل تبدیل یا صندلی کانورتیبل استفاده کنید.

صندلی ماشین ترکیبی

این صندلی‌ها برای استفاده به‌عنوان صندلی ماشین رو به جلو با مهار ۵ نقطه‌ای و سپس به‌عنوان صندلی بوستر یا تقویت‌کننده پشتی بالا طراحی شده‌اند. کودکان باید قبل از این‌که به صندلی ترکیبی منتقل شوند، به حداکثر قد یا وزن صندلی ماشین رو به عقب خود برسند. قبل از استفاده توسط فرزندتان، سن استفاده از انواع صندلی ماشین کودک و قد و وزن مورد نیاز صندلی خودرو را بررسی کنید.

صندلی ماشین ۳ در ۱

این صندلی‌ها را «3 در 1» می‌نامند، زیرا می‌توان از آن‌ها به‌عنوان صندلی ماشین رو به عقب، صندلی ماشین رو به جلو با کمربند و صندلی بوستر یا تقویت‌کننده استفاده کرد. شما می‌توانید این صندلی‌ها را رو به جلو با تسمه و بند و پس از اینکه کودکتان به حداکثر قد و وزن رو به عقب که توسط سازنده مجاز است رسید، استفاده کنید.

صندلی ماشین 3 در 1 محصولی ایده‌آل برای استفاده به عنوان صندلی رو به عقب، صندلی رو به جلو و صندلی بوستر
صندلی ماشین 3 در 1 محصولی ایده‌آل برای استفاده به عنوان صندلی رو به عقب، صندلی رو به جلو و صندلی بوستر

صندلی ماشین قابل تبدیل یا کانورتیبل

صندلی‌های ماشین تبدیل‌پذیر راحت هستند، زیرا می‌توان آن‌ها را رو به عقب یا رو به جلو تنظیم کرد. کافی است دفترچه راهنما را به‌دقت بخوانید و به‌خاطر داشته باشید کودکان باید تا زمانی که به حداکثر قد یا وزن خود برسند، رو به عقب روی صندلی قرار گیرند.

تا جایی که می‌توانید از صندلی قابل تبدیل استفاده کنید تا زمانی که کودکتان از آن بزرگ‌تر شود. هنگامی که گوش‌های کودک شما به بالای صندلی برخورد می‌کند یا شانه‌های او بالای شکاف‌های صندلی قرار می‌گیرد، زمان آن رسیده که از صندلی ترکیبی یا بوستر استفاده کنید.

صندلی ماشین قابل تبدیل یا کانورتیبل، ایده‌آل برای تمام سنین
صندلی ماشین قابل تبدیل یا کانورتیبل، ایده‌آل برای تمام سنین

صندلی بوستر یا تقویت‌کننده

هنگامی که سن کودک شما بیشتر شد و دیگر نمی‌توانست از صندلی با کمربند داخلی استفاده کند، وقت آن است که از صندلی بوستر دارای کمربند استفاده نمایید. استفاده از صندلی بوستر بسیار مهم است، زیرا اکثر کودکان تا زمانی که قدشان حدود ۱۵۰ سانتی‌متر باشد، به‌درستی در کمربند ایمنی بزرگسالان قرار نمی‌گیرند و در هنگام تصادف اتومبیل، قرار گرفتن نادرست کمربند ایمنی، کودک را در معرض خطر بیشتری قرار می‌دهد.

وقتی بچه‌های کوچک‌تر روی صندلی ماشین می‌نشینند، پاهایشان اغلب خیلی کوتاه‌تر از آن است که زانوهایشان به لبه صندلی برسد و راحت خم شود. در نتیجه تمایل به خم شدن یا حرکت به‌سمت جلو دارند. این موضوع باعث می‌شود کمربند روی شکم بالا برود که ناامن است. صندلی‌های بوستر به فرزندتان این امکان را می‌دهد راحت‌تر بنشیند و اطمینان حاصل شود که کمربند شانه در مرکز قفسه سینه و دور از صورت قرار می‌گیرد؛ همچنین کمربند کمر به‌خوبی روی بالای ران‌ها قرار می‌گیرد.

صندلی‌های بوستر این اطمینان را به شما می‌دهد که کمربند شانه در مرکز قفسه سینه کودک قرار می‌گیرد.
صندلی‌های بوستر این اطمینان را به شما می‌دهد که کمربند شانه در مرکز قفسه سینه کودک قرار می‌گیرد.

رایج‌ترین صندلی‌های بوستر موجود برای کودکانی طراحی شده‌اند که وزنی بین ۱۸ تا ۵۵ کیلوگرم دارند. قبل از این‌که کودکتان از صندلی رو به جلو با مهار داخلی استفاده کند، از صندلی بوستر استفاده نکنید.

گاهی اوقات وسوسه‌انگیز است که والدین کودک ۲ یا ۳ ساله را برای راحتی به صندلی کمکی منتقل کنند، یا به این دلیل که کودک کوچک‌تر به صندلی قابل تبدیل نیاز دارد. به یاد داشته باشید آن‌ها به‌اندازه کافی بزرگ یا رشدیافته نیستند که در آن سن در برابر سقوط یک صندلی بوستر مقاومت کنند. به ما اعتماد کنید! ارزشش را دارد که مطمئن شوید کودک شما تا حد امکان، به‌صورتی ایمن مهار می‌شود.

صندلی بوستر بدون پشت

سن استفاده از انواع صندلی ماشین کودک بدون پشت، متفاوت است و بسته با وزن حداقل ۱۸ کیلوگرم استفاده می‌شود. کودکان بزرگ‌تر ممکن است صندلی بوستر بدون پشت را ترجیح دهند. کودک باید در هر زمانی که در ماشین با صندلی بوستر سوار می‌شود، از کمربند (کمری/شانه) استفاده کند، زیرا هم به محافظت از سینه و هم باسن نیاز دارد. هرگز تنها از کمربند کمری استفاده نکنید و بخش شانه را هم محافظت کنید.

زمان استفاده از صندلی بوستر بدون پشت، کودک باید از کمربند (کمری/شانه) استفاده کند.
زمان استفاده از صندلی بوستر بدون پشت، کودک باید از کمربند (کمری/شانه) استفاده کند.

صندلی بوستر پشت بلند

صندلی‌های بوستر پشت بلند برای خودروهایی مانند سدان یا کوپه که تکیه‌گاه پایینی در صندلی عقب دارند، انتخاب خوبی هستند. آن‌ها انتخاب خوبی برای کودکانی هستند که قد و وزن مورد نیاز را برای قرار گرفتن در صندلی بوستر دارند، اما ممکن است به پشتیبانی اضافی سر در وسیله نقلیه نیاز داشته باشند. به‌علاوه، برخی از صندلی‌های بوستر دارای پشتی این امکان را دارند که وقتی کودک دیگر نیازی به حمایت اضافی نداشته باشد، پشت را جدا کنند.

بیشتر بخوانید: کاور محافظ صندلی ماشین

صندلی ماشین توکار

برخی از خودروها و وانت‌ها، صندلی‌های ماشین کودک را مستقیما داخل خود تعبیه کرده‌اند. برخی از این صندلی‌ها به یک بوستر تبدیل می‌شوند و برخی دیگر به یک مهار پنج نقطه‌ای. استفاده از هر دو آسان است، اما هیچ‌کدام برای کودکان زیر ۲ سال قابل استفاده نیستند.

انواع صندلی‌های ماشین توکار برای کودکان زیر ۲ سال قابل استفاده نیستند.
انواع صندلی‌های ماشین توکار برای کودکان زیر ۲ سال قابل استفاده نیستند.

صندلی ماشین کودک برای نیازهای ویژه

برخی از کودکان نیازهای حمل‌ونقل خاصی دارند که صندلی‌های ماشین معمولی نمی‌توانند آن‌ها را برآورده کنند. انواع خاصی از مهارها برای ایمن نگه داشتن این کودکان ساخته شده است. تخت ماشین برای کودکان نارس یا کم‌وزنی که ممکن است نیاز به دراز کشیدن داشته باشند، وجود دارد.

کودکانی که در بخشی از بدن گچ‌گرفتگی دارند یا در کنترل بدن یا سر خود مشکل دارند یا با شرایط رفتاری خاصی دست‌وپنجه نرم می‌کنند، ممکن است برای رفع نیازهای خود به محدودیت‌های خاصی نیاز داشته باشند. در این حالت بهتر است با مشورت با یک پزشک، یکی از این انواع صندلی را برای فرزندتان خریداری کنید.

گروه سنی استفاده از انواع صندلی ماشین کودک

زمان تولد تا ۱۲ ماهگی

در این دوره شما باید حتما از صندلی ماشین نوزاد استفاده کنید. مدل‌هایی از آن‌ها وجود دارند که می‌توانید کریر نوزاد را داخل آن جاگذاری کنید و نیاز نیست نوزاد را هنگام پیاده شدن بیدار کنید. در این دوره حتما باید از صندلی‌ استفاده کنید که نوزاد رو به عقب در آن قرار بگیرد؛ زیرا گردن نوزاد به‌قدری قوی نیست که ترمزهای حتی کم‌فشار را تحمل کند.

صندلی ماشین نوزاد را می‌توان با کمک آداپتورهای مخصوص به کالسکه متصل نمود.
برای کودکان زیر یک سال حتما از صندلی ماشین‌های رو به عقب استفاده کنید، زیرا گردن نوزاد به‌قدری قوی نیست که ترمزهای حتی کم‌فشار را تحمل کند.

۱ تا ۳ سالگی

در این دوره شما صندلی ماشین کودک را همچنان رو به عقب می‌گذارید. وقتی فرزند شما از صندلی ماشین نوزاد بزرگ‌تر می‌شود، نیاز است در یک صندلی بزرگ‌تر قرار بگیرد تا فشاری به شانه و گردن او نیاید. نگران این نباشید که نمی‌توانید با کودکتان حین رانندگی تعامل کنید. می‌توانید از اسباب‌بازی‌های آویز بالای صندلی استفاده کنید تا فرزندتان با آن‌ها سرگرم شود.

۴ تا ۷ سالگی

در این زمان شما نیاز به یک صندلی بوستر یا تقویت‌کننده دارید؛ چون پاهای کودکتان هنوز به‌اندازه‌ای رشد نکرده که به‌راحتی به پشتی صندلی تکیه دهد. در این صورت این عادت را پیدا می‌کند که رو به جلو متمایل شود و این حالت آسیب‌های بیشتری را هنگام تصادف ایجاد می‌کند. همچنین حتی اگر به‌درستی روی صندلی بنشینند، استفاده از کمربند ایمنی برای آن‌ها غیرممکن است؛ مگر این‌که قد آن‌ها از ۱۵۰ سانتی‌متر بلندتر شود. 

استفاده از صندلی بوستردار برای کودکان 4 تا 7 سال لازم است.
استفاده از صندلی بوستردار برای کودکان 4 تا 7 سال لازم است.

۸ تا ۱۲ سالگی

در این زمان، اگر فرزندتان به‌خوبی می‌تواند روی صندلی بنشیند و کمربند ایمنی به‌درستی از سینه و ران‌های او عبور می‌کند، می‌توانید اجازه دهید که کودکتان در صندلی عقب ماشین بنشیند. دقت کنید در این دوره کودکان معمولا بازیگوشی‌های خاص خود را دارند و کنجکاوی‌های بسیار. اگر فرزندتان را در سال‌های قبل عادت به نشستن در صندلی بوستر داده باشید، حالا نگران خاصی برای نشستن در حصار کمربند ایمنی نخواهید داشت. در غیر این‌صورت بهتر است در ابتدا کمی روی رفتار فرزندتان و استفاده مداوم او از کمربند نظارت کنید.

سن استفاده از صندلی ماشین کودک چقدر است؟

تا وقتی فرزند شما قدش به حدی رسیده باشد که بتواند به‌راحتی روی صندلی بنشیند و زانوهایش به‌درستی خم شوند، امکان استفاده از صندلی ماشین کودک وجود دارد. همچنین تا زمانی که کمربند از روی گردن یا صورتش رد نشود و قسمت پایینی کمربند از روی ران‌هایش عبور کند، نه شکم او.

تنها در این‌صورت است که کودک شما امنیت کامل خواهد داشت. برای این سوال که سن استفاده از انواع صندلی ماشین کودک از چند است، نمی‌توان زمان مشخصی در نظر گرفت؛ چرا که رشد هر کودک با دیگری متفاوت است. اما بین ۸ تا ۱۲ سالگی، دیگر نیازی نیست صندلی ماشین کودک استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: فرق صندلی ماشین با کریر

خرید و قیمت صندلی ماشین 

صندلی ماشین کودک، یکی از خریدهای ضروری‌ است که باید برای امنیت فرزندتان انجام دهید. شاید در این بخش گزینه‌ها کمی گران‌تر به‌نظر برسند، اما باید دقت کنید تحقیقات بسیار زیادی در شرکت‌ها انجام می‌شود تا امن‌ترین محصول برای سرمایه‌های زندگی ما تولید شوند. خرید صندلی ماشین کودک از برندهای غیرمعتبر در این زمینه، می‌تواند آسیب‌هایی جدی به فرزند عزیزتان وارد کند. به‌همین دلیل، سیسمونی مریم تنها برندهای اصل را ارائه می‌کند و برای نصب آن‌ها می‌توانید از ما کمک بگیرید.

قد و وزن فرزند شما مشخص می‌کند که کی باید صندلی را عوض کنید.
قد و وزن فرزند شما مشخص می‌کند که کی باید صندلی را عوض کنید.

با توجه به سن فرزندتان و اندازه و نوع صندلی مدنظرتان، قیمت صندلی ماشین کودک می‌تواند متفاوت باشد؛ اما همه‌ی ما دوست داریم فرزندانمان در امنیت کامل باشند. برای بررسی قیمت صندلی ماشین کودک، می‌توانید اینجا را مشاهده کنید.

اگر هنوز شروع به تهیه لیست سیسمونی نکرده‌اید یا هنوز مطمئن نیستید چه چیزهایی ممکن است مورد نیازتان باشد، می‌توانید با کارشناسان سیسمونی مریم، یکی از کامل‌ترین‌ مجموعه‌های سیسمونی تهران مشاوره کنید. ما در تلاشیم تا بهترین تجربه خرید سیسمونی را برای شما رقم بزنیم تا تمام حواس شما متوجه کوچولوی تازه از راه‌رسیده‌تان باشد و نگرانی از بابت موضوعات دیگر نداشته باشید.

منبع ++

بهترین سن استفاده از انواع صندلی ماشین کودک چه بازه‌ای است؟

از بدو تولد که باید از کریر نوزاد استفاده کنید تا حدود یک تا یک و نیم سالگی. بعد از آن، صندلی ماشین کودکان نوپا تا حدود ۴ تا ۷ سالگی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در چه سنی باید صندلی ماشین نوزاد رو عوض کنیم؟

این موضوع چندان به سن وابسته نیست. قد و وزن فرزند شما مشخص می‌کند که کی باید صندلی را عوض کنید. هر موقع فرزندتان نمی‌توانست به‌راحتی در صندلی قرار بگیرد، زمان تعویض آن رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.
فروشگاه
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من